Haber Yankı

Gaziantep Mutfağı UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı Listesinde!

Gaziantep Mutfağı UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı Listesinde!
Bu haber 20 Şubat 2016 - 23:03 'de eklendi ve 1.604 views kez görüntülendi.

Uzun zamandır UNESCO’nun ( Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü) “Yaratıcı Şehirler Ağı” listesine dahil olmak için Gaziantep mutfağı üzerine çalışmalar ve tanıtımlar yapan Gaziantep Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları sonuç verdi. UNESCO tarafından belirlenen 33 ülkeden 47 şehrin içinde bulunan ve mutfağı koruma altına alınan Gaziantep’in bu başarısı Çırağan Sarayı’nda düzenlenen bir kahvaltı ile basın ve kamuoyuyla paylaşıldı ve kutlandı.

Döneminin Aile ve Sosyal Politikalar eski bakanı Fatma Şahin yaptığı konuşmada, bu durumun öneminden bahsetti. Bu başarıdan dolayı ülkece çok mutlu olunduğunu söyleyen Fatma Şahin, Gaziantep’in geleneksel mutfak kültürünün böyle bir başarıyı hak ettiğini ve bu kültürün korunması ve geliştirilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Şahin, yüz yıllar boyu, çevresindeki farklı kültürlerden de etkilenerek gelişen ve dünyanın en özgün ve başarılı mutfaklarından biri olan Gaziantep mutfağının bu başarıyı kazanmasının ülke için çok faydalı olabileceğini de belirtti. Bu başarının ülke tanıtımı ve turizm açısından da büyük etkilerinin olabileceği ve medeniyetlerin sadece taşınabilir ve taşınamaz kültür varlıkları ile değil mutfakları ile de kültür tarihinde yer aldığı vurgulandı.

Konuşmada Gaziantep mutfağının tanıtımı ile birlikte çeşitli sosyal projelerin de yapılacağı belirtildi. Eski bakan Fatma Şahin, bu süreç içerisinde UNESCO’ya, eğer bu alana girilirse Gaziantep mutfaklarında kadınların ve engellilerin istihdamının sağlanacağının taahhüdünün verildiğini belirtti. Ayrıca bu süreç içerisinde sadece şehrin yemeklerinin değil, yeme içme kültürünün, kullanılan malzemelerinin, yapım tekniklerinin ve mutfak araç gereçlerinin de tanıtımının yapıldığı söylendi. Ayrıca sadece Gaziantep’in değil tüm Anadolu’nun eşsiz güzelliklerinin ve mutfak kültürlerinin olduğu ve bunlarında ileride hak ettiği değeri bulmasının da temennisinde bulunuldu.

Yaratıcı şehirler ağı Gaziantep

Yaratıcı şehirler ağı Gaziantep

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER